Acun Ilıcalı

Acun Ilıcalı, Türk televizyoncu, sunucu, girişimci, uluslararası yapımcı ve iş insanı.

Televizyon kanalları TV8 ve TV8,5’un, dijital platform Exxen’in sahibidir. Ayrıca, dünya genelindeki ilk spor ve realitenin bir arada olduğu yarışma programı Exathlon’un format sahibidir. ABD, Meksika, Romanya, Macaristan, Brezilya, Kolombiya ve Yunanistan dâhil dünyadaki pek çok ülkede prodüksiyon şirketleri bulunan, dünyanın önde gelen televizyon kanallarına prodüksiyonlar yapan ve çalıştığı kanallara yayın stratejileri geliştiren Acun Medya Grubu’nun kurucusu ve yönetim kurulu başkalığı yapmaktadır.

Acun Ilıcalı Kimdir?

Ali Acun Ilıcalı, 29 Mayıs 1969 tarihinde Erzurum’un Aziziye ilçesinden olan bir ailenin Babası Ergün Ilıcalı, annesi İlknur Ilıcalı çocukları olarak Edirne’de dünyaya gelmiştir. Ömer Cenker Ilıcalı adında bir abisi vardır. İlkokulu Edirne’de bitirdikten sonra, ortaöğrenimini İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümüne başladıktan sonra öğrenim hayatını yarıda bırakarak iş hayatına giriş yapmıştır.

 

Acun Ilıcalı’nın spor muhabirliğinden, medya patronluğuna kadar uzanan yaşam hikâyesi hakkında belgeseller çekilmiş, kitap basılmış ve programlar yapılmıştır. Bugüne kadar birçok farklı kategoride binden fazla ödüle layık görülmüş ve yapılan anketler sonucunda Türkiye’nin en güvenilir ilk üç ismi arasında yer almıştır. 2018, 2019 ve 2020 yıllarında medya sektörünün prestijli haftalık eğlence ve ticaret dergisi Variety’nin seçtiği medya ve eğlence sektöründe dünyanın en etkili 500 iş insanı arasına girmiştir.

Acun Ilıcalı Kariyeri

 

Acun Ilıcalı, 1990’lı yıllarda medya sektörüne ilk adımını attı ve Show TV’de spor muhabiri olarak çalışmaya başladı. Kendisinin hazırlayıp sunduğu gezi-eğlence programı Acun Firarda ile 100’den fazla ülke gezerek büyük bir başarı yakaladı.

2004 yılında kendi prodüksiyon şirketi Acun Medya’yı kurarak kısa sürede Türkiye’nin önemli ve büyük prodüksiyon şirketlerinden biri haline getirdi. Var mısın Yok musun?, Fear Factor, Survivor, Yetenek Sizsiniz, O Ses, MasterChef, Yok Böyle Dans, Rising Star ve Ninja Warrior gibi dünyaca tanınan birçok formatın haklarını satın alarak Türk izleyicisine uyarladı.

İlk kez 2008 yılında Türkiye’nin vergi rekortmenleri listesinde yer aldı ve her sene vergi rekortmenleri listesinde ilk 100 arasında yer aldı ve kendi alanında birinci oldu.

 

Acun Medya, 2013 yılında TV8 kanalını bünyesine dâhil etti. Daha sonra Türkiye’nin en büyük medya kuruluşlarından biri olan Doğuş Yayın Grubu ile ortaklığa imza attı. 2016 yılında TV8,5 adlı eğlence ve spor kanalını da hayata geçirdi.

Acun Ilıcalı’nın medya sektöründeki ilk uluslararası girişimi 2016 yılında Yunanistan’da gerçekleştirdiği projelerle başladı. Acun Medya, Yunanistan’da O Ses, Survivor, Yetenek Sizsiniz ve İşte Benim Stilim gibi birçok programın prodüksiyonunu yaptı. Skai TV’de yayınlanan programlar %70 civarında izlenme oranlarına ulaşarak Yunan televizyon tarihinde rekor kırdı.

Acun Medya, dünyada bir ilki gerçekleştirerek spor ve realiteyi bir araya getiren bir format geliştirdi. Yeni yarışma programı olan Exathlon; ABD, Meksika, Romanya, Kolombiya, Brezilya ve Macaristan gibi birçok ülkede yayınlandı. Exathlon’un yayınlandığı ülkelerde başarılı olmasıyla birlikte Meksika’nın en büyük medya grubunun sahibi Ricardo Salina ile ortak olarak ülkenin en çok izlenen TV kanallarından Azteca Uno’nun gündüz ve akşam kuşakları için üç yıl boyunca içerik üretimi konusunda anlaşma sağlamıştır.

25 Mayıs 2020 tarihinde Survivor 2020 yarışmacıları ile Instagram üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında 3 milyon izleyici ile dünya rekoru kırdı.

2021 yılında Türkiye’nin Dijital Platformu sloganıyla Exxen’i kurmuştur. Exxen açıldıktan kısa bir süre sonra Türkiye’nin ardından tüm dünyaya açıldı.

2021 yılında Nişantaşı Üniversitesi ile televizyon, gastronomi ve dijital alanlarda eğitim verecek olan Acunmedya Akademi’nin hayata geçirilmesini sağladı.

Acun Ilıcalı Kişisel Hayatı

Acun Ilıcalı, üç evlilik gerçekleştirmiş ve bu evliliklerden dört kızı bulunmaktadır. 1988-1993 Seda Başbuğ, evliliğinden Banu adında bir kızı dünyaya gelmiştir. 2003-2016 Zeynep Yılmaz, evliliğinden Leyla ve Yasemin adında iki kızı daha olmuştur. 2017-2018 Şeyma Subaşı, evliliğinden Melisa adında bir kızı bulunmaktadır.

Acun Ilıcalı, “En büyük tutkum oyun oynamak, oynatmak, eğlenmek ve eğlendirmektir; çünkü hayat bir oyun sahasıdır” sözünü söyleyerek adrenalin ve hız tutkusunuda dile getirmiştir.