ADOLF HİTLER

Adolf Hitler Hayatı

                      Adolf Hitler

Adolf Hitler, 20 Nisan 1889 tarihinde Avusturya’da doğdu. 1912 yılında Almanya’nın Münih şehrine taşındı. I.Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine gönüllü olarak orduya yazıldı. Almanların aldığı büyük yenilginin ardından arkadaşlarıyla bir araya gelerek Alman İşçi Partisi’ni kurdu ve başına geçti. Daha sonra partinin ismini değiştirerek “Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi” adını verdi. Üyelerine ise “Nazi” denildi. Lider olarak kendisine “Führer” lakabını verdi. Burada aldığı kararlar neticesinde hükümeti devirmek için girişimde bulundu ancak başarısız olundu. Olayın ardından Adolf Hitler yakalanarak 10 ay hapse mahkum edildi. 1930 Eylül ayında yapılan seçimlerde Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi seçimleri kazanarak iş başına geldi. 1932 yılında Şansölye (Cumhurbaşkanı) seçildi ve siyasi rakiplerini ortadan kaldırarak ülkenin tek adamı oldu. Başlattığı II.Dünya Savaşı 65 milyondan fazla insanın ölümüyle sonuçlandı. Rusya’ya savaş açtı ancak savaşın gidişatının Alman aleyhine döndüğünü gören ve yakalanacağını anlayan Hitler, 30 Nisan 1945 tarihinde Berlin’de eşi Eva Braun’la birlikte intihar etmeye karar verdi. Eşi içinde siyanür bulunan bir kapsülü ısırdı, Hitler ise hemen ardından tabancayla sağ şakağına ateş etti. Ölümünden önce komutanlarına verdiği emirle cesedinin yakılmasını emretti. Bunun sebebi Rus ordusu tarafından ele geçirilip, teşhir edilmek istememesiydi.

Adolf Hitler Vasiyetname 

Adolf Hitler ölmeden önce biri siyasi diğeri özel olmak üzere iki vasiyetname yazmıştır.

– Siyasi vasiyetnamesinde; “Almanya’nın bütün milletler ve Alman ulusu için zehir gibi tehlikeli olan Yahudileri ve Bolşevizm’i kovalamaktan asla vazgeçmemesi” gerektiğini belirtmiştir. Hitler’e göre Almanya’nın geleceğini tartışmasız bu olgu belirleyecektir. Hitler, savaşa girmekte haklı olduğunu savunuyor ve yenilgiden korkak yalancı generalleri sorumlu tutuyordu.

– Özel vasiyetnamesinde ise; tüm hayatı boyunca topladığı sanat eserleriyle doğduğu şehir olan Linz’de bir müze kurulmasını istedi. Tüm şahsi mallarını partiye, eğer parti kalmamışsa devlete bıraktığını ifade etmiştir.