Batuhan Ergin

“Erzak almaya değil vatanı korumaya geldik.”

“Anne seninle ayakkabı bakmaya sonra gitsek olur mu? ” diye sordu henüz askerden geleli alırmışüç gün olan biricik oğlunun hiçbir eksiği olmamasını arzu eden anneciğine, cevabının “Olur bir tanem.” olacağını bildiği halde. Aslında söz verdiği zaman mutlaka tutardı lakin bu defa durum başkaydı. Zira hayalini kurduğu motorsikletine kavuşmuştu ve kankası Muro ile Sarıyer taraflarından birkaç tur atmadan olmazdı.
Anneciğinden de aldığı onay üzerine heyecanla yola koyuldu. Artık hayalini kurduğu motorsikletin üzerinde rüzgarla yarışıyordu. Planlanıldığı gibi Sarıyer taraflarına gitti iki kanka. Ancak çok geçmemişti ki Batuhan’ın babası arayarak darbe girişimi olduğunu ve hemen eve gelmeleri gerektiğini söyledi. Peki darbe neydi ki?..
Baba Ahmet Ergin’in dediği gibi eve dönmek üzere yola çıkıldı lakin soluk köprüde alındı. Batuhan’ın içi içine sığmamış ve vatanına halel gelmesini, vatanına halel gelme olasılığını yüreği kaldıramamıştı. Adı gibi “gücü yetene” dek haykırdı. “Erzak almaya değil vatanı korumaya geldik ” diye. Ve yine gücü yetene dek, son nefesine dek dediğini yaparak vatanını korudu.