Bill Gates

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates

William Henry “Bill” Gates III ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, Amerikalı yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı, microsoft şirketinin kurucularından ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2015 yılı itibari ile dünyanın en zengin (79,2 milyar dolar) kişisiydi.

Bill Gates Hayatı

Bill Gates, 28 Ekim 1955 Seattle’da avukat bir baba ve öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Gates, 1994 yılında Melinda Gates ile evlenmiştir. Jennifer Katharine Gates, Rory John Gates ve Phoebe Adel adında üç çocuğu vardır.

Bill Gates’in İlk Yazılımı Traf-O-Data

Gates, oniki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972 yılında ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek 20.000 dolarlık satış yaptı.

Microsoft Kuruluşu

Bill Gates henüz lisedeyken tüm “World Book” Ansiklopedi serisini okudu. Bilgisayara olan merakı, SAT’de 1600 üzerinden 1590 puan alması ile 1973 yılında Harvard’a kabul edilen Gates, bu prestijli okulda derslere katılmak yerine zamanını poker ve video oyunları oynayarak geçirdi. Dünyanın ilk mikrobilgisayarı Altair 8800 hakkında bilgi sahibi olan Gates ve Allen bilgisayarın Meksika’daki üreticisi MITS’i arayarak Altair için oldukça popüler bir programlama dili olan BASIC’e sahip olduklarını söylediler. Altair’in üreticileri bu programla ilgilendiler ve denemek istediklerini belirttiler. Ancak Paul ve Bill’in elinde herhangi bir program yoktu. Bunun üzerine okula dönüş yapan Gates, Allen ile sabah akşam Harvard’ın laboratuarlarında program üzerine çalışmaya başladı. Ellerinde Altair isimli bilgisayardan olmadığı için yazılımın çalışıp çalışmayacağı hakkında en ufak bir fikirleri yoktu. Ancak şansları yaver gitti ve program çalıştı. Bunun üzerine Gates Harvard’ı bıraktı ve ortağı Allen’ın yanına Meksika’ya gitti.

Meksika’ya taşındıktan kısa süre sonra, MITS kapandı. Ancak, bu durum Microsoft’u etkilemedi. O dönemde, ikili aralarında Apple’ın da olduğu başka teknoloji şirketlerine yazılım hizmeti veriyorlardı. Meksika serüvenlerini 1979 yılında sonlandırarak Seattle’a taşınan ikili, Microsoft’un altın dönemi için döndüklerini o zamanlar bilmiyorlardı. Bill Gates, IBM’in yeni bilgisayarlarının yaşadığı yazılım sıkıntısını öğrenmesi üzerine küçük bir girişimden 50.000 dolara mal olan bir yazılım altyapısını satın aldı. Onu MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) haline getiren Gates, IBM’e satışını gerçekleştirdi. Böylesine olağanüstü bir iş planının arkasındaki deha olan Gates, diğer bilgisayar şirketlerine satabilmek adına lisansı da elinde tuttu ve Microsoft’un engellenemeyecek yükselişi böyle başladı.

Gates’in öngördüğü üzere, IBM satışından sonra diğer bilgisayar şirketleri de aynı teknolojiyi ellerinde bulundurmak istediler ve kendi yazılımlarını yazmaktansa daha ucuza mal olacak olan MS-DOS’u kütüphanelerine eklemeye karar verdiler. Bunun sonucu olarak MS-DOS sektörün standart yazılımı haline geldi ve Microsoft’un satışları sadece bir senede 7 milyon dolardan 16 milyon dolara yükseldi.

Bir hayırsever olarak Bill Gates
2008 yılında, Gates Microsoft’tan ayrılacağını açıklayarak görevini Satya Nadella’ya devretti. Aktif olarak yönetim kurulunda olmasa da, %6.4’lük hissesiyle Microsoft’un en büyük hissedarı olmaya devam ediyor. Bill Gates’in böyle bir karar almasındaki temel motivasyon, eşiyle beraber kurduğu The Bill and Melinda Gates Foundation’a yönelerek sağlık, eğitim ve düşük gelirli topluluklara yatırım odaklı işleri desteklemek istemesiydi. Tüm eforunu bu alana yönelten Gates, milyarlarca dolarlık bir fon kurarak sosyal problemlere eşiyle beraber çözümler ve projeler üretmeye devam etmekte. Bill Gates kendisini bir “geek” olarak tanımlıyor ve çocukken en sevdiği iki oyunun Risk ve Monopoly olduğunu söylüyor. Onun ulaştığı başarı elbette bir tesadüf değil. O inovasyonun, riskin ve sıkı çalışmanın getirilerinin farkında olan çok iyi bir iş adamı.

Apple Microsoft’u Dava Etti

Apple ilk Macintosh bilgisayarını lanse etti ve kullanıcı arayüzü MS-DOS’tan daha kolay ve hızlı olan Macintosh, Microsoft için ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Bunun üzerine Bill Gates hızlıca adım attı ve kendi kullanıcı arayüzünü yani Windows’u geliştirmeye başladıklarını açıkladı ve Microsoft’u halka arz ederek yatırım toplamaya başladı. Halka arz oldukça başarılı geçti ve Gates’i bir gecede dünyanın en zengin insanları arasına soktu. Her şey yolunda gibi görünse de, Windows lanse edildiğinde beklenen çıkışı yakalayamadı. Oldukça yavaş olduğu konusunda ciddi eleştiriler vardı. Bu durumdan Apple da hiç memnun değildi ve Microsoft’u kendi işletim sistemlerinin bir kopyası olarak gördüğünden dava etti. Dava 1990’ların ortasına kadar sürdü ve en sonunda mahkeme, böyle bir kopyalamanın söz konusu olmadığına karar verdi.
Bu sırada, Bill Gates Windows üzerine çalışmaya devam etti ve işletim sistemini çok daha hızlı hale getirdi. Üçüncü parti program geliştirenler, bunu Windows üzerinden yapmaya başladılar ve 1993 yılında Windows ayda 1 milyona yakın satarak dünyadaki bilgisayarların %85’inde kullanılıyordu.

Bill Gates Bırakacağı Miras Değeri

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Bill Gates, çocuklarına tüm mirasını bırakmayacağını söylüyor ve her birine 10 milyon dolar vereceğinden bahsediyor. Gates’in milyarder olduğunu hatırlatmak isteriz. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyor: “Onlara bu kadar büyük bir para bırakmanın, onlara yapılacak bir iyilik olduğunu düşünmüyorum.”

Bill Gates Sözleri

– İnovasyon, inanılmaz hızlı bir şekilde ilerlemektir.

– Başarıyı kutlamakta herhangi bir sorun yoktur ancak önemli olan, başarısızlıktan aldığımız derslere göre harekete geçebilmektir.

– Hepimizin, bizi eleştiren insanlara ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde kendimizi geliştirebiliriz.

– Eğer Amerika’da düşük gelire sahipseniz, hapse girme olasılığınız 4 yıllık bir fakülteyi bitirmenizden daha yüksek. Bu bana hiç adil gelmiyor.

Bill Gates’in Önerdiği Kitaplar

– Business Adventures – John Brooks

– Tap Dancing to Work – Carol Loomis

– Life is What You Make It – Peter Buffett

– Awakening Joy – James Baraz

– Where Good Ideas Come From – Steven Johnson

– Moonwalking with Einstein – Joshua Foer

– Academically Adrift: Limited Learning on College Campuses – Richard Arum and Josipa Roksa

– The Most Powerful Idea in the World – William Rosen

Bill Gates’in Hakkında Yazılan Kitaplar

– Bill Gates: The Life and Business

– Lessons of Bill Gates – George Ilian

– Who is Bill Gates? – Patricia Brennan Demuth

– Hard Drive: Bill Gates and the Making of the Microsoft Empire – James Wallace ve Jim Erickson

– Bill Gates: Entrepreneur and Philanthropist – Jeanne M. Lesinski

Bill Gates’in Yazdığı Kitaplar

– Önümüzdeki Yol

– Düşünce Hızında Çalışmak

– Showing Up For Life: Thoughts on the Gifts of a Lifetime