Erman Ilıcak – Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Erman Ilıcak
Erman Ilıcak, 3 Ekim 1967 tarihinde Malatya Darende babası Bekir Ilıcak ve annesi Ayşe Ilıcak çocuğu olarak doğmuştur. Hayatının ilk yılları babasının mesleği gereği Malatya-Ankara arasında geçti. İpek ve Bahar adında iki kız kardeşi olan ve evin en büyük çocuğu olan Ilıcak hayatının ilk yıllarını babasının mesleği gereği Malatya-Ankara arasında geçirmiştir.
Eğitimini 1985 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimini 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun olmuştur.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde eğitimini sürdürürken ENKA’nın patronu Şarık Tara ile tanıştı ve Enka’da staj yapma fırsatı buldu. Okulu bitirdikten sonra da Enka’nın şirket merkezi olan İstanbul’ da çalışmaya başladı. İngilizce ve Rusça bilen ve iş hayatına 24 yaşında atılan Erman Ilıcak, ENKA şirketinin Rusya operasyonlarında 1991 yılında mühendis olarak işe başladı. ENKA bünyesinde önce Rusya, sonra da Libya’da çalıştı. Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nin düzenlediği MBA programından 2002 yılında diploma aldı. Daha sonra da Paris’ de bulunan International School of Management’ın düzenlediği işletme doktorası programını 2011 yılında bitirdi.
Erman Ilıcak, Halen başkanlığını yapmakta olduğu Rönesans Holding’i 1993 yılında Rusya’da “ENKA”da çalışıyorken ayrılıp, St. Petersburg’da kurdu. 1993’te çalışanlarından biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi tercüman olmak üzere St. Petersburg’da evleri boyamak için kurduğu, 5 kişinin çalıştığı şirketi bugün Rusya’nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik şirketi haline geldi. İşe çok az sermaye ile kurduğu ofisten aldığı küçük tadilat işleri ile başladı. 2013 yılına gelindiğinde toplamda ise 30 bin çalışana ulaşarak Forbes’in En Zengin 100 Türk 2013 sıralamasında 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10’uncu sırada yer aldı.
Rönesans Holding; Rusya, Türkiye, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Almanya, Belarus, Kazakistan, Türkmenistan, Avusturya, Azerbaycan, Irak, Libya, Gabon, Nijerya, Suudi Arabistan ve Katar’da işler yapmaktadır. Rönesans İnşaat, başta alışveriş merkezi, ofis binaları, endüstriyel tesisler, üniversiteler ve havaalanları olmak üzere birçok projenin anahtar teslim müteahhitliğini yapıyor. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok projeye imza atmış durumda. Dünyanın sayılı müteahhitlik firmalarından biri olan Rönesan Holding, enerji, AVM ve kruvaziyer limanı işletmeciliğinde de iddialı. Ayrıca Ekovitrin 2014 yılında “Yılın İşadamı” olarak seçilen Erman Ilıcak, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü’nin başkanıdır.
Erman Ilıcak, 2015 yılında Europalia Uluslararası Sanat Festivali’ne konuk ülke olarak katılacak Türkiye’nin Genel Komiseri seçilmiştir.