II. Elizabeth

II. Elizabeth

II. Elizabeth (Elizabeth Alexandra Mary), İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on altısının kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi’dir.

6 Şubat 1952’de tahta çıktığında Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin (Birleşik KrallıkKanadaAvustralyaYeni ZelandaGüney AfrikaPakistan ve Seylan) kraliçesi oldu. Bir sonraki yıl gerçekleşen taç giyme töreninin televizyonda gösterilmesiyle bir ilk gerçekleştirildi. 1956’dan 1992’ye kadar bölgelerin bağımsızlık kazanması ve bazı krallıkların cumhuriyet olmasıyla krallıkların sayısı değişti. Günümüzde, yukarıda sayılan ülkelerin ilk dördüne ek olarak JamaikaBarbadosBahamalarGrenadaPapua Yeni GineSolomon AdalarıTuvaluSaint LuciaSaint Vincent ve GrenadinlerBelizeAntigua ve Barbuda ile Saint Kitts ve Nevis‘in kraliçesidir. Dünyanın hâlen hüküm süren en yaşlı ve Britanya’nın en uzun ömürlü hükümdarıdır. 9 Eylül 2015’te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria‘nın saltanatını geride bırakarak Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe oldu.

II. Elizabeth

II. Elizabeth Alexandra Mary eski Büyük Britanya kralı VI. George‘un (1895-1952) ve eski leydi Elizabeth Bowes-Lyon‘un (1900-2002) büyük kızıdır. 21 Nisan 1926’da Londra’da babasının 17. Bruton-Street adresinde bulunan evinde doğdu. 29 Mayıs tarihinde ise Buckingham Sarayı‘nda bulunan küçük kilisede Başpiskopos Kosmo Long tarafından vaftiz edildi. Çocuklukta onu Lilibet diye çağırırlardı.

Elizabeth’in 1930 yılında doğan Margaret adlı kız kardeşi de vardı. İki kız kardeş annesinin ve dadıları Marion Krouford’un sayesinde iyi aile eğitimi almışlardır. 1950 yılında dadıları Krouford Küçük Prensler adlı anılar kitabını yazdı. Kitapta küçük Elizabeth’in atlara ve köpeklere ilgisi, onun davranışları, işe sorumluluğu hakkında bilgiler veriliyor. Ancak kitabın yayımı kral ailesinin hoşuna gitmemiştir.

“Time Magazine”

1936 yılında büyükbabası, kral V. George vefat edince taht ve tacı alabilecek kişiler amcası VIII. Edward, babası VI. George ve Elizabeth’ti. Amcası VIII. Edward‘ın 11 Aralık 1936’da tahtı babası VI. George’a bırakarak çekilmesi üzerine erkek veliaht olmadığından babasından sonra ikinci veliaht olur. Elizabeth’in babası kral ilan edilir, kendisi ise veliaht olarak Yüce Prenses Elizabeth unvanını alır ve ebeveynleri ile birlikte Kensington’dan Buckingham Sarayı‘na gider.

Eylül 1939’da, İngiltere 1945 yılına kadar sürecek olan İkinci Dünya Savaşı girdi. Savaş sırasında, Londra’daki çocukların birçoğu sık havadan bombalamadan korunmaları için tahliye edildi. Kıdemli politikacı Rab Hailsham tarafından iki prensesin Kanada’ya tahliye edilmesi gerektiği önerisi, Elizabeth’in annesi tarafından reddedildi ve “Çocuklar ve ben, Kral olmadan terk etmeyeceğim, bensiz gitmeyecek. Ve Kral asla terk etmeyecektir” demiştir. Prensesler Elizabeth ve Margaret, 1939 yılının Noeline kadar, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde kaldılar. Sonra Norfolk’a, Sandringham House’a taşındılar. Şubat-Mayıs 1940, tarihleri arasında önümüzdeki beş yıl için yaşayacakları Windsor Castle’a hareket edene kadar Royal Lodge’a kaldılar. 1940 yılında, 14 yaşında olan Elizabeth, şehirlerden tahliye edilen diğer çocuklara yönelik, BBC’nin Çocuk Saati programı sırasında ilk radyo yayınını yaptı ve şunu söyledi. “Savaş tehlikesi ve üzüntüsü bizim cesur denizcilere, askerlere ve havacılara yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ve biz çalışıyoruz. her birimiz biliyoruz ki sonunda her şey iyi olacak. “Ailesinin ve hükûmet üyelerinin itirazlarına karşın, II. Dünya Savaşı sonlarında Anavatan Ordusu Yardımcı Hizmetleri’nde motorlu araç kullanımı ve bakımı konusunda eğitim gördü.

18. yaşgünü yaklaşırken yurtdışında olan babasının yokluğu durumunda devletin beş danışmanlarından biri olarak hareket edebildi ve böylece parlamento’da yasayı değiştirdi. Böylece Temmuz 1944’te İtalya’ya ilk ziyaretini yaptı. Şubat 1945 yılında 230873 hizmet numarası ile fahri ikinci subaltern olarak Kadın Yardımcı Bölgesel Hizmetine katıldı. Sürücü ve mekanikci olarak eğitilmiş ve beş ay sonra fahri genç komutan olarak terfi etti.

Avrupa’da savaşın sonunda, Avrupa Zafer Günü’nde, prensesler Elizabeth ve Margaret Londra sokaklarında kutlama yapan kalabalıkların arasında karışmış ve bu sevince ortak olmuşlardır. 1947 yılında ise Elizabeth İngiltere sömürgelerine ilk gezilerini yaptı.

9 Kasım 1947’de, uzaktan kuzeni olan, eski Yunanistan ve Danimarka prensi, Kraliyet Deniz Kuvvetleri teğmenlerinden Philip Mountbatten ile nişanlandığı ilan edildi. Prenses Elizabeth ile Prens Philip, 20 kasım 1947’de Westminster Abbey’de evlendiler; Kral VI. George düğünden önce Prens Philip’i Edinburgh dükü, Merioneth kontu ve Greenwich baronu yaptı.  CharlesAnneAndrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.

Kraliçe II. Elizabet ve Eşi Edinburgh Dükü Philip Çifti

1949 yılında babası VI. George yeni kurulan İngiliz Milletler Topluluğu‘nun ilk başkanı olur ve oraya giren ülkelerin anayasaları monarşi olarak kabul edilir. Birliğe o dönemde Büyük BritanyaKanadaAvustralyaYeni ZelandaGüney Afrika BirliğiPakistan ve Sri Lanka üyeydi.

Kocasıyla birlikte çıktığı bir yolculukta, Kenya‘nın Sagana kentinde bulundukları sırada, 6 Şubat 1952‘de babasının öldüğü ve yerine kendisinin geçtiği haberini alır. İlk Parlamento açış konuşmasını 4 Kasım 1952‘de yapar. 1953 yılında resmi olarak taç giyer ve gerçekleştirilen tören tarihte ilk kez televizyonda yayınlanır. Aynı zamanda babasının yerine İngiliz Milletler Topluluğu‘nun başkanı seçilir. Kendisinin 63 yıllık iktidarı döneminde İngiliz Milletler Topluluğu‘na dahil olan 25 ülkenin devlet başkanı olur. 1956 yılından 1992 yılına kadar onun başkanı olduğu devletlerin yaklaşık yarısı İngiliz Milletler Topluluğu‘nun üyesi olarak kalsalar da cumhuriyet yönetim biçimini seçtiler.