İkinci Dünya Savaşı ile İlgili Önemli Bilgiler

İkinci Dünya Savaşı

1. İkinci Dünya Savaşı’nda ölen 65 milyon insanın %33’ü asker, %67’si sivildi.

2. 6.300 tankın dahil olduğu tarihin en büyük tank savaşı 1943 yılının 4-22 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın Kursk bölgesinde, Almanlar ve Ruslar arasında olmuştur.
3. NAZİ toplama kamplarına getirilen Yahudilerin her şeyi alınıyordu. Savaş sona erdiğinde bu kamplarda Nazilerin Almanya’ya nakletmek için topladığı bir milyondan fazla giysi, 45 bin çift ayakkabı ve 7 ton insan saçı ele geçirildi.

4. Ruslar savaş sırasında 500’den fazla Alman uçağını havada çarparak yok ettiler. Ayrıca çoğu zaman da mayın tarlalarını üzerinde yürüyerek temizliyorlardı. Stalin’in de dediği gibi Rus ordusunda korkak olmak cesaret isterdi.

5. Rus Lider Josef Stalin, II. Dünya Savaşı sırasında 130 bin askerini geri çekildikleri ya da savaşmadıkları gerekçesiyle öldürtmüştür. Stalin’in gerçek adı Josef Vissarionoviç Cugaşvili’dir. Rusya’nın başına geçtikten sonra Rusça’da ”Çelikten Adam” anlamına gelen STALİN kelimesini lakap olarak kullanmıştır.

6. Savaş sırasında Amerika’nın planladığı gizli psikolojik savaş operasyonlarından birisi de, Japonların kutsal saydığı Fuji Dağı’nı kırmızıya boyayarak Japonların moraline damga vurmaktı. Ancak operasyon için gerekli uçak sayısı ve boya miktarı düşünülünce iptal edildi.

7. “Havuç yerseniz gözleriniz iyi görür” söyleminin temeli II. Dünya Savaşı’na dayanır. Alman uçaklarını bir bir düşüren İngiliz ordusu geliştirdikleri radar teknolojisini gizlemek için gazetelerde pilotlarının daha iyi görmesinin sebebini havuç yemek olarak açıkladı. Bu açıklamalar üzerine havuç tüketiminde ciddi artışlar oldu. Havuç göz sağlığımız için faydalıdır ancak sanılanın aksine daha iyi görmemizi sağlamaz.
8. Nasyonel Sosyalist Partisi’nin (NAZİ) asıl kısaltması NASOS’tu. ”Nazi” kelimesi gazeteci Konrad Heiden tarafından Bavyera dilinde ”Basit Fikirli” anlamına gelen bir terimden türetilmişti.
9. Adolf Hitler’in yeğeni William Hitler savaş sırasında Amerikan Deniz Kuvetleri’nde Hitler’e karşı görev almıştır. William savaştan sonra adını Patrick Stuard olarak değiştirmiştir.
10. Nazi Lideri Adolf Hitler, bizzat kendi subayları tarafından gerçekleştirilen 17 suikast girişiminden sağ kurtulmayı başarmıştır. Ayrıca savaş sırasında Hitler’in olası suikastlarından kaçan Albert Einstein Dr. Moore takma adını, Danimarka’dan kaçan Neils Bohr da Mr. Baker takma adını kullanmıştır.
11. ABD tarafından Hiroşima’ya atılan atom bombasının saati gündüz 08:15 olarak belirlenmişti. Bunun sebebi bu saat Japonların en fazla dışarıda oldukları bir zamandı ve amaç en fazla sayıda insan tahribatıydı.
12. Japonların ABD’ye karşı düzenlediği Pearl Harbor saldırısını düzenleyen Amiral Isoroku Yamamoto, NAZİ Almanya’sının en yüksek askeri nişanı olan ”Meşe Yapraklı Şövalye Hacı”na layık görülen tek yabancıdır.

13. ABD’li birçok iş adamı Adolf Hitler’in ağır sanayi ihtiyacını karşılamıştır. George Bush’un dedesi Prescott Bush, IBM’in kurucusu Thomas Whatson, General Motors’un patronu Alfred Sloan ve savaş boyunca Alman ordusu adına araç üreten Hanry Ford bunlar arasındadır. Hatta Hitler Münih’teki ofisine Ford’un bir portresini asmıştı ve 1931’de Detroit News gazetesine ”Hanry Ford’u ilham kaynağım olarak görüyorum” demiştir.

14. Yunanistan’a giren Almanya’nın, Doğu Akdeniz’in Türk deniz sınırına kadar olan bölümünü savaş bölgesi ilan etmesi üzerine, savaşın kendi sınırlarımıza sıçramasından endişe edilerek, Edirne ve Uzunköprü’deki demir yolu köprüleri 6 Nisan 1941’de havaya uçurulmuştur.