İngiliz Kraliyet Ailesi Serveti

İngiliz Kraliyet Ailesi

İngiliz Kraliyet Ailesi ülke ekonomisine hem maddi hem manevi katkı sağlaması ile biliniyor. Son verilere göre İngiliz Kraliyet Ailesi’nin serveti şu şekilde:

Forbes verilerine göre İngiliz Kraliyet Ailesi’nin serveti 88 milyar dolar (yaklaşık 507 milyar 280 milyon TL)

Forbes’un haberine göre Kraliyet Ailesi İngiltere ekonomisine her yıl 1,8 milyar sterlin katkı sağlıyor. Bunun 550 milyonluk kısmı tek başına turizmden geliyor.

Kraliçe Elizabeth

Kraliyet ailesinin servetinin en büyük pay sahibi 530 milyon dolar (3 milyar TL) ile Kraliçe Elizabeth’in oldu.

Prens Charles

Kraliyetin ikinci varisi Prens Charles ise 400 milyon dolar (2 milyar 290 milyon TL) ile annesini takip ediyor.

Prens Philip

Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip’in de servetinin yaklaşık 30 milyon dolar (172 milyon TL) olduğu belirtiliyor.

Prens William

Tahtın ikinci varisi Prens William’ın 30 yaşına girdikten sonra annesi Prenses Diana’nın servetinin bir kısmı kardeşi Harry ile paylaşıldı. Buradan da Prens William 14 milyon dolar aldı. Prens William’ın şu anki servetinin 40 milyon dolar (228 milyon TL) civarında olduğu tahmin ediliyor.

Prens Harry

Yeğenleri George, Charlotte ve Louis’ten sonraki varisi Prens Harry’nin de yaklaşık 40 milyon dolar (228 milyon TL) serveti olduğu düşünülüyor.

Kate Middleton

TIME dergisine göre Prens William’ın eşi Kate Middleton’ın kraliyetin kendisine hediye ettiği takılar dahil olmak üzere 10 milyon dolar’a (yaklaşık 57 milyon TL) yakın servetinin olduğu tahmin ediliyor.

Meghan Markle

Kraliyete katılan son üye olan ABD’li eski oyuncu Meghan Markle, ayrılmadan önce Suits dizisinden bölüm başı 50 bin dolar alıyordu. Markle’ın tam serveti bilinmese de yaklaşık 5 milyon dolara (28 milyon TL) yakın olduğu düşünülüyor.

Prens George

Kraliyet çocuklarının ne kadar serveti olduğuna dair net bilgi olmasa da Cambridge Dükü William ve Düşesi Kate’in 2013’te dünyaya gelen ilk çocukları Prens George’un doğumunun, İngiltere ekonomisine 3,6 milyar dolarlık (yaklaşık 20 milyar TL) sıçratma yaşattığı biliniyor.

Prenses Charlotte

Yine aynı şekilde Prenses Charlotte’ın 2015’te dünyaya gelmesi sonucunda kıyafetleri, hediyeliklerinin büyük ilgi görmesiyle İngiliz ekonomisine 5 milyar dolarlık (28 milyar TL) katkı sağladığı söyleniyor.