İngiliz Kraliyet Ailesi

İngiliz Kraliyet Ailesi

1917 yılından itibaren Windsor hanedanı Büyük Britanya kraliyet ailesi’dir. Birinci Dünya Savaşı sırasında ailenin Alman kökleri ve Alman İmparatorluk ailesi ile olan akrabalığı iç politikada baskıya neden olduğundan, V. George 17 Temmuz 1917’de ailenin 1840’tan beri taşıdığı Almanca ismi Sachsen-Coburg-Gotha’yı şimdiki adı olan Windsor olarak değiştirdi. Windsor adı, Berkshire kontluğunda bulunan Windsor şehri ve içinde kraliyet ailesinin rezidansının bulunduğu Windsor Sarayı’nı temsil ediyor.

İngiliz Kraliyet Ailesi

İngiliz Kraliyet ailesinin başı olan Kraliçe II. Elizabet ve eşi Edinburgh Dükü Philip çiftin Charles, Edward, Anne ve Andrew adında dört tane çocuğu bulunmaktadır.

Kraliçe II. Elizabet ve Eşi Edinburgh Dükü Philip

Çocuklar yetişkin oldukları zaman evlenip, kendi ailelerini kurmuşlardır. Hatta bu evliliklerin başında trajik bir ölümle yaşamını yitiren Lady Diana ile evliliği çok konuşulan ve taht sırasında 1. sıradaki Kraliçenin büyük oğlu Prens Charles bulunmaktadır. Prens Charles’in Lady Diana ile evlendiğinden William ve Harry adında iki oğlu bulunmaktadır. Evliliği yaklaşık 15 sene süren çift ayrılma kararı aldı ve boşandılar. Lady Diana Paris de trafik kazası geçirerek hayatını kaybetmiştir. Prens Charles, trajik kazadan yıllar sonra Camilla Parker ile evlenmiştir. Babasından sonra tahta geçecek olan Cambridge Dükü William kendisine Kate Middleton’u eş seçti. Çiftin George, Chorlotte ve Louis adında üç tane çocuğu olmuştur. Prens Harry de tüm dünyaca çok konuşulan bir evliliğe imza atarak, ünlü Aktris Meghan Markle ile evlenmiş.

Kraliçe II. Elizabeth

Kraliçe II. Elizabeth 1952 yılından beri İngiltere tarihinde tahta en uzun süre kalan hükümdar unvanını taşımıştır.

İngiliz Kraliyet Ailesi

İngiliz Kraliyet Ailesi için düğün ve doğumların bir arada olduğu bir sene bu sene. Prens Harry’nin ünlü dizi yıldızı Megan Markle ile evlenmesi, bir diğer taraftan Prens Louis’in doğumu gündemi hep sıcak tutuyor.

İngiliz Kraliyet Ailesi

Tacın el değiştirmesi de belli bir sisteme göre oluyor. Aile üyeleri bulundukları konuma göre sıra ve ünvan alıyorlar. Yasal olarak belirleniş bu sıra eğer olur da tacın devredilmesi gerekirse tacı alacakları belirleyen sıra olarak açıklanabilir.

Kraliçe II. Elizabeth

Birleşik Krallık’ta teknik olarak devlet başkanı monarşinin başı, yani Kraliyet Ailesi’nde şu anda tacı II. Elizabeth taşıyor. Kraliçe II. Elizabeth tacı 1952’de babası Kral 6. George’dan almıştı.

1. Galler Prensi Charles

Galler Prensi Charles

Şu an taç sırasında ilk pozisyonda Kraliçe 2. Elizabeth’in oğlu 70 yaşındaki Prens Charles bulunuyor.

2. Cambridge Dükü William
Cambridge Dükü William
İkinci sıradaki William, Prens Charles’ın oğlu. 1982 doğumlu William, babaannesi ve babasının ardından sırada bekliyor.
3. Cambridge Prensi George
Cambridge Prensi George
William’ın en büyük çocuğu George şu anda 5 yaşında. Önceleri erkek çocukların daha üst sırada tutulduğu bir yöntem mevcuttu; ancak değiştirilen kanun ile hanedan sıralamasına yaş kriteri getirildi.
4. Cambridge Prensesi Charlotte
Cambridge Prensesi Charlotte
Babaannesi Elizabeth’e olan benzerliği ile sürekli İngiliz basınının gündeminde olan bu tatlı minik 2015 doğumlu ve taç sırasında dördüncü olarak bulunuyor. Eğer yasa değişmese yeni doğan kardeşinin gerisinde kalacaktı.
5. Cambridge Prensi Louis
Cambridge Prensi Louis
Louis doğalı yedi gün oluyor ancak taç sırasında üst sıralara oturmuş durumda. Yeni doğmasına rağmen Louis sıralamada beşinci pozisyona yükseliyor.
6. Galler Prensi Harry
Galler Prensi Harry
Gündemi son günlerde oldukça meşgul eden Harry taç sıralamasında yeğeni Louis’in de doğumuyla altıncı sıraya gerilemiş oldu. Bazı söylentiler Kraliçe’nin Meghan’ı onaylamadığı yönündeydi. Meghan’ın oyunculuk geçmişi, siyahi annesi ve prensten 3 yaş büyük olması yüzünden Kraliçe’nin onayının alınmadığı şeklinde söylentiler sürekli konuşuluyordu.
Galler Prensi Harry ve  Meghan Markle
Ancak son haberlere göre Kraliçe bu evliliğe Harry’nin kraliyet tacı giyme ihtimali çok düşük olduğu için izin vermiş. Son prens doğumuyla birlikte 6. sıraya düşmesi Harry’i biraz daha gözden çıkarmış durumda. Kısaca Meghan Markle hiçbir zaman kral eşi olamayacak.
Galler Prensi Harry ve  Meghan Markle

Son dönemlerde ise tahta geçecek isim konusunda şaşırtan bir iddia var. Tahtın ilk varisi olan Prens Charles’in yerine, Prens William’ın Kral olması gündemde.

Geçtiğimiz günlerde Kraliyet Ailesi’nin duyurduğu habere göre; Prens William resmi ziyaretlere başlamış durumda.