Jeff Bezos

Jeff Bezos Kimdir?

Jeff Bezos

Jeff Bezos Amazon.com’un kurucusu olan E-ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan, Amerikan girişimci ve iş adamı. Amazon.com onun yönetiminde dünyanın en büyük ve örnek alınan internet satışı şirketi oldu. Bu öncü hareketi nedeniyle Time Dergisi tarafından 1999’da Yılın Kişisi seçildi. Forbes dergisi, ekim ayında Jeff Bezos’un 160 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri sıralamasında birinci sırada yer aldığını duyurmuştu.

Jeff Bezos Hayatı

Jeff Bezos 12 Ocak 1964 tarihinde ABD’nin New Mexico eyaletinin Albuquerque şehirinde annesi Jacklyn Gise Jorgensen ve babası Ted Jorgensen çocuğu olarak dünyaya geldi.

Eğitim hayatında çok başarılı bir grafik çizen Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirdi. Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de de yine sınıf birincisi olarak diploma aldı. Yazlarını dedesinin Texas’daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak geçirmiştir.

1986 yılında, Üniversite diplomasını alınca, Bezos Mayıs 1986 yılında mezuniyetten hemen sonra, Priceton mezunu çalışanlar aramakta olan Fitel firmasının onbirinci elemanı oldu. Şubat 1987 yılında teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. 23 yaşında aynı an da, şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetti. Tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu. 1998 yılında başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e geçti. 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu ve Aralık 1990 yılında D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Jeff Bezos, D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde bir şirketin internet’deki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi, kabul edilmeyince istifa edip kendisi bu işe girişti.

Jeff Bezos 1993 yılında Mackenzie Tuttle’la evlendi ve 4 çoçuk sahibi olmuştur.

AMAZON FİKRİ BEĞENİLMEYİNCE İSTİFA ETTİ

Jeff Bezos, D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde internet’deki ilk adımının kitap satışı yani Amazon’un fikrini şirkete sunan Bezos bu projesi kabul edilmeyince istifa etti ve kendisi bu işe girişerek milyarderliğe giden yolda ilk adımını attı.

AMAZON ADINI SÖZLÜKTEN BULDU

Sitenin adını sözlükten bulduğunu daha önce açıklayan Bezos aynı zamanda Amazon Ormanları nedeniyle ismin akılda kalacağı fikrine de güvendiğini sıklıkla dile getirmişti. Sitenin adını sözlükten bulduğunu daha önce açıklayan Bezos aynı zamanda Amazon Ormanları nedeniyle ismin akılda kalacağını düşündü.

Jeff Bezos Amazon Kuruluşu

Jeff Bezos, 16 Temmuz 1995 tarihinde amazon.com adresinin kurucusu ve sahibi oldu. İnternet üzerinden kitap satmak amacı için kurdu. Bezos amazon.com ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurdu. İnternet’in en tanınmış markasını yarattı ve dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Jeff Bezos, internetin en çok alışveriş yapıldığı internet sitelerinden birisi olmuştur. İlk gün yalnız altı sipariş aldılar. Bugün kitap, televizyon, futbol ayakkabısı ve mobilya dahil bir çok şey satan bu sitenin günlük satışı 100 milyon dolardan fazla. 15 yıl içinde bu internet şirketi 110 milyar dolarlık bir değere sahip oldu.

Jeff Bezos Özellikleri

– Bezos, sabahları vücudu ne zaman isterse o zaman uyanıyor. Alarm kurmuyor ve en az 8 saat uyuyor.

– Bezos Patatesli ahtapot, sarımsaklı yoğurt, pastırma ve yumurta ile kahvaltı yapıyor.

– Toplantılarını öğleden sonra yapıyor.

– Bezos sert ve kaba bir patron olarak biliniyor. Hatta çalışanlara yönelik öfkesini dizginlemesi için yanında bir danışman geziyor. Bezos’un şirketlerinde sık sık emek sömürüsüne karşı grevler, protestolar oluyor.

– Jeff Bezos, bilimkurgu meraklısı ve Uzay Yolu hayranı. Serinin 2016 yılında çekilen “Uzay Yolu Sonsuzluk” adlı filminde küçük bir rolü var. En büyük hobisi denizaltı ile NASA’nın okyanusa düşmüş eski roket parçalarını aramak.

– Yatırımlarını uzay turizmine yapan Bezos Blue Origin isimli bir uzay turizmi şirketinin de sahibi. Kendi kurduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin’e ciddi miktarda bütçe ayırmış durumda.

– Amazon ve Blue Origin şirketinin yanı sıra The Washington Post gazetesininde sahibi.

– Tüm servetine karşın Bezos, 1996 model Honda marka otomobilinden vazgeçmiyor. Ayrıca 70 milyon dolarlık bir jet kullanıyor.

Jeff Bezos Sözleri

– Bir yenilik yapacaksanız, yanlış anlaşılmaya hazır olmalısınız.

– Dar bir kutudan çıkmanın bir yolu da kendi çıkış yolunuzu icat etmektir.

– Asla eleştirilmek istemiyorsanız, Tanrı aşkına yeni bir şey yapmayın.

– Hayat, beceriksiz insanlarla takılmak için çok kısa.

– Bir şirket, parlaklığa bağımlı olmamalıdır. Çünkü parlaklık, sonsuza kadar sürmez.

– İş hayatında tehlikeli olan büyümez.

– Keşfedecek daha çok şey var. İnternetin halen ilk gününü yaşıyoruz.

– Biliyorum ki başarısız olursam bundan pişmanlık duymayacağım. Pişman olacağım şey, denememiş olmamdır.

– Şirket kültürünün bir kısmı da, bu yol boyunca öğrendiğiniz derslere bağlı.

– İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri, kendilerini bir ilgi alanına zorlamalarıdır. Tutkularınızı seçmezsiniz, onlar sizi seçer.