John Davison Rockefeller

Rockefeller Ailesi 
Rockefeller Ailesi
19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında John Davison Rockefeller ve kardeşi William Rockefeller ile petrol işinde dünyanın en büyük servetlerinden birini yapmış sanayi, politika ve bankacılık işleriyle uğraşan Amerika kökenli ünlü ailedir.
John Davison Rockefeller – Sanayici
John Davison Rockefeller
Mütevazı bir köy kilisesinde ayin eşyası muhafızıyken, bir ticarî işletmeye muhasebeci olarak girdi. Daha sonra simsarlık şirketine ortak oldu. Petrol endüstrisinin vadettiği geleceği ilk sezenlerden biridir.
8 Temmuz 1839 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. 23 Mayıs 1937 tarihinde 97 yaşında ölmüştür. Kardeşleri William Rockefeller, Frank Rockefeller, Lucy Rockefeller Briggs, Clorinda Rockefeller, Cornelia Rockefeller, Mary Ann Rockefeller, Francis Rockefeller.
1864’de Laura Celestia Spelman ile evlenmiştir ve bu evlilikten John. D. Rockefeller, Edith Rockefeller, Alta Rockefeller, Elizabeth Rockefeller, Alice Rockefeller beş çocuğu olmuştur.
 John Davison Rockefeller – En Zengin Yahudi
Bir komisyoncu olarak hayata atılan Rockefeller, daha sonra madencilik ve çelik işleriyle uğraştı. 1859’da bir arkadaşıyla Clark ve Rockefeller adını verdikleri bir kartel kurdu. İç savaş sırasında şirket gelişti. 1862’de kimyager Samuel Andrews’ın petrolü rafine etmenin daha iyi ve ucuz bir yolunu keşfettiğini duydu. Petrolün ileride ticari önem kazanacağını düşünen Rockefeller, şirketini satarak parasını Andrews’la birlikte Standard Oil Company adında yeni bir şirkete yatırdı. 1863’te ilk petrol rafinerisini kurdu.
John Davison Rockefeller, Standard Oil’i kurarak ABD’nin ilk petrol baronu oldu ve 1910-1937 yılları arasında dünyanın en zengin insanı olarak ailenin adını efsaneleştirdi. Rockefeller ölünce arkasında 912 milyon dolar servet bırakmıştı. Bu servet günümüzün enflasyon şartlarına dönüştürülünce yaklaşık 189 milyar dolara denk geliyor. Bu nedenle birçok uzmana göre Rockefeller insanlık tarihinin en zengin insanı kabul ediliyor. Günümüzde EXXON-MOBİL, CHEVRON, CITI GROUP, J.P.MORGAN-CHASE gibi çok büyük şirketleri elinde bulunduran Yahudi Rockefeller ailesinin servetinden aldığı güçle dünya ekonomisi ve siyasetine yön verdiği iddia ediliyor.