Mahatma Gandhi

Hindistan ve Hindistan Hareketi’nin ruhani lideri, millet aşığı ve filozof kimliği ile Mahatma Gandhi, 2 Ekim 1869’da Hindistan/ Porpandar’da dünyaya geldi. Annesi Putlibai Gandhi, babası Karamchand Gandhi’dir.

Babası Brahman rahibi olan Mahatma’nın çocukluğu inanç esaslarını yerine getirmekle geçti. Yurtdışında hukuk okurken Kur’an-ı Kerim, İncil, Tevrat gibi dünya dinlerini inceleyerek tek kelimelik özet niteliğindeki kanıya vardı: “ŞANTİ” yani BARIŞ…
Güney Afrika’ya yolculuk ederken birçok isim gibi Gandhi’de payına düşeni aldı ve I. Sınıf bölümden aldığı bilet sonucu polis soluğu yanında alarak I. Sınıf bölümün beyazlara ait olduğunu söyledi. Oysa nerede bu ırkçı anlayış nerede Gandhi’nin barışçı yaklaşımı… Demek ki bu ırkçı zihniyeti yok etmek için barışçı zihniyeti topluma kazandırmalı idi ve bu sefer çıktığı yolculuk bu oldu: kırbaç cezasına rağmen barışı yaymak…
Irkçı söylemlerin alıp başını gittiği dünya düzeninde Hindistan’ın söz hakkı dahi yoktu, sömürgecilerin elindeydi. Gandhi halkı da arkasına alarak bu zulme direndi. Öyle ki sonunda sömürgeci zihniyetler Hindistan’ı tanımak zorunda kaldı. Fakat birçok doğal kaynak yine de sömürgecilerin elinde idi. Gandhi en basidinden tuzdan başladı ve azmiyle Hindistan’ın ilk tuz çıkartan ismi oldu. Bununla da kalmadı yine halkın desteği ile Britanya karışıklığını, II. Dünya Savaşı’nı fırsat bilerek Hindistan’ın bağımsızlığının kabul edildiği antlaşmaya imzasını attı.
“Hindistan’ın Kahramanı” olan ve Hindistan’ın minnet borcu olan Gandhi bir suikast sonucu hayatını kaybetti ve Hint inanışına göre yakılarak külleri 12 Şubat 1948’de Sangam Nehri’ne döküldü.