Maymun Çiçeği

Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü

Maymun çiçeği, Poxviridae adlı virüs ailesine ve Orthopoxvirus cinsine ait Monkeypox virüsünden kaynaklanan bir hastalıktır. Öncelikle Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zaman zaman diğer bölgelere ihraç edilen viral bir zoonotik hastalıktır. İlk olarak 1958’de laboratuvar maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalık salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedildi. Bu nedenle de “maymun çiçeği” adı verildi. Maymun çiçeği virüsü vakası insanda ilk olarak 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görüldü.

Maymun Çiçeği Salgını

Son dakika haberi ile Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakası duyuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi. Bakan Koca, “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” ifadelerini kullandı.

Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Salgını ilk olarak 4 Mayıs 2022 tarihinde Londra’da tespit edildi. Kısa bir süre sonra bulaşıcı olması sebebiyle 30 ülkede görülmeye başlanmıştır. Maymun virüsü hayvandan insana ya da insandan insana olmak üzere iki şekilde bulaşabilir. İnfekte hayvanın ısırması, tırmalaması veya hayvanın deri lezyonları ya da çıkartılarıyla direkt veya indirekt temas hayvandan insana (zoonotik) bulaşma yollarıdır.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri;

  • Yüksek ateş
  • Baş, sırt ve kas ağrıları
  • Lenf bezlerinde şişlikler
  • Yorgunluk hali
  • Üşüme ve titreme
  • Ciltte su çiçeğine benzer, su dolu küçük kabarcıklar şeklinde görülen döküntüler

Maymun çiçeği hastalığı belirtileri temastan sonra 4-21 gün içinde görülmeye başlar. Bu nedenle de temas eden kişilerin 21 gün izolasyonu gerekir. Maymun çiçeği belirtilerinden olan yüksek ateş, kas ağrıları genelde hastalığın ilk 5 gününde görülen belirtilerdir.  Bu belirtilerin ardından, ateş başladıktan 1-3 gün sonra deri lezyonları görülmeye başlar. Lezyonlar gövdeden çok yüzde, kollarda ve bacaklarda görülür. Avuç içi ve ayak tabaklarında, ağız içinde, genital bölgede ve gözlerde lezyon saptanabilir. Bu deri lezyonları benzerliği nedeniyle su çiçeği ile karıştırılabilir fakat maymun çiçeğinde ayırt edici olarak lenf bezlerinde şişlik vardır. Döküntüler başlangıçta içi su dolu kabarcıklar iken zamanla bunlar kabuklu noktalar haline dönüşür ve iyileşmeye başlar. Bazı hastalarda lezyonlar tüm vücuda yayılan yüzlerce kabartıya rastlanır, bazı hastalarda ise daha az sayıda kabarcıklanma oluşur. Hastalığın şiddetine göre genellikle 2 ile 4 hafta aralığında döküntüler tamamen kaybolur ve kendiliğinden iyileşir. Fakat bağışıklığı baskılanmış kişilerde hastalık ağır seyredebilir. Zatürre, sepsis, ensefalit ve görme kaybı gibi durumlara neden olarak ağır seyredebilir. Maymun çiçeğinde ölüm oranı ise %3-6 gibi düşük bir orandır.