Notre Dame Katedrali – Notre Dame Cathedral

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Notre Dame dünyadaki ilk gotik katedrallerden birisidir ve inşası gotik dönem boyunca devam etmiştir. Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur.

Notre Dame Katedrali Tarihçesi

Notre Dame Katedrali’nin bugün bulunduğu yerde önceleri küçük bir Roma şapeli bulunmaktaydı. 1163 yılında şehrin psikoposu Sully’nin hayalini kurduğu ve Papa III.Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı başlamış ve bu inşaat yaklaşık olarak 170 yıl sürmüştür. 1334 yılında yapımı tamamlanan ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise takip eden yıllarda Jeanne Darc’ın yargılanması, Napolyon’un taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenazesi gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmıştır.

Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için 1831 yılında “Notre Dame’ın Kamburu” adlı ünlü romanını yayımlanmasından sonra tekrar dikkatleri üzerine çeken yapı 1864 yılında restorasyon sürecine girmiş ve o günden beri de tüm görkemiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır.

Notre Dame Katedralin ilk yapımındaki mimarının kim olduğu bilinmiyor ancak 1800’lü yıllardaki restorasyon çalışmalarının başında Eugene Emmanuel Viollet le-Duc yer almıştır.