Pompei

Taş Kesilen Şehir – Pompei
Pompei, İtalya’da bulunan Napoli şehrine 25-30 km uzaklıktaki bir şehirdir. Şehrin MÖ 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu şehirde Vezüv yanardağı bulunmaktadır. Bu yanardağ MÖ 79 yılında bir yaz ayında olağanüstü lav püskürtmesiyle 200.000 kişi hayatını kaybetti.
Edepsizliğin Şehri – Pompei
Şehrin ”Edepsizliğe” düşkünlüğü nedeniyle tarihten silindiği inanışı çok büyüktür.
Pompei’de Roma imparatorluğu hüküm sürmekteydi ve İmparatorluğun başında ise Caligula vardı. Tarihin gördüğü en gaddar ve sapık hükümdarlarından biri. Hatta bazılarına göre Pompei’de Sodom ve Gomore gibi Allah tarafından cezalandırılan şehirlerden birisidir. İmparator Caligula zaten kız kardeşine aşık olarak en büyük günahı işliyordu. Halkın ise ondan geri kalır yanı yoktu. Pompei’nin dört bir yanı genelevlerle çevriliydi. Ayrıca eşcinsellik çok normal karşılanıyordu.
Pompei şehri zengin, denize yakın, Capri adasına çok yakın ve cennet gibi bir yerdi. Ticaretin üst düzey olduğu bir kentti. Halk bu sayede çok zenginleşmişti. Bu şehirde italyanın elit kesimi, aydın kişileri ve çok çok zenginler yaşıyordu. Şehir ayrıca eğlencenin başkenti ve kumar merkeziydi.
Pompei şehri MÖ 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesiyle yok oldu. Yanardağ o kadar şiddetliydi ki şehri 6-8 metre derine kadar lavlarla gömdü ve şehir yok oldu. İnsanlar taş kesildi.
Felaket günü şehirde normal hayat devam ediyordu. O gün çok hafif de bir deprem olmuş. Biraz sonra kül yağmuru başladı. Paniğe kapılanlar limana doğru koşmaya başladı, bir kısmı ise kendini evine kapadı. Deniz kabarmış, azgın dalgalar gemileri lavlara doğru atıyordu. Gökten de iri kum taneleri şeklinde kızgın taşlar yağmaya başlamıştı. Tüm şehrin yok olması birkaç saat sürdü. Pompei, 18 kilometrelik bir alan içerisinde lavlar altında kalmıştı.
İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli 19. yüzyılın ortalarında taşlaşan şehrin arasında bir boşluğa denk gelince oradan kalıplar çıkardı ve gözlerine inanamadı. Bunları bilimsel yöntemler ile çıkartmayı başaran Giuseppe Fiovelli insan vücutları, çeşitli hayvanlar, atlar, köpekler, çocuğuna sarılmış anneler bulmuştu. Bunların çoğu Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
Jeologlara göre halkın ölüm sebebi kükürt gazı. Taşa dönmelerinin sebebi ise yanardağın püskürttüğü volkanik tuzun sertleşmesi. Bu lavlar kalıp oluşturmuş, zamanla içerideki vücut çürümüş fakat kalıp aynı kalmıştır. Çeşitli kavimlerin başına gelen korkunç hadiselerden biri olan Pompei durumu, tarihin ibret vakası olarak beynimize kazınmıştır.
Bilimsel yönlerin dışında müslümanlar Pompei’de yaşananları, onların kumar, fuhuş, insan kavgasıve her türlü ahlaksızlıklarının cezası olduğunu taşlaşma olayının da insanlara ibret olması gerektiğini düşünüyorlar ve normalde lav püskürmesiyle insanların tamamen yok olacağı, taşlaşamayacağı da öne sürdükleri en önemli gerekçe. Günümüzde de taşlaşma olayı hakkında çeşitli görüşler var ama bilimsel olarak ispat edilmiş herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.
Kur’an-ı Kerim’de mekan veya kavim ismi verilerek Pompei’den bahseden bir ayet bulunmamakta ancak birçok ayette çeşitli şehirlerde birçok kavmin başına gelen felaketleri belirtilmektedir ve bu ayetler sanki bugün bile gördüğümüz Pompeii’den bahsetmektedir. Doğrusu hiç şüphesiz Allah doğrusunu bilir. “Sadece bir gürültü oldu ve onlar hemen susuverdiler.” (Yasin suresi 29)