Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu

Yeni tip Coronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan ve bir süredir tedavisi devam eden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, yaptığı açıklamada, Taşcıoğlu’nun 16 Mart’tan bu yana fakülte hastanesinde Coronavirüs tanısıyla tedavi edildiğini aktardı. “Hocamız bütün tıp camiasının hayranlıkla izlediği bir isim. Kendisini öğrencilerine ve hastalarına adamaya devam etti. Asistanından öğrencisine kadar herkesin sevdiği bir ulu çınar. Maalesef bir hastadan kapmış olduğu Coronavirüs nedeniyle 15 günlük yoğun bakım mücadelesi sonlandı. Bu süreçte inanılmaz bir çaba gösterildi.” diye konuştu. Cemil Taşcıoğlu’nun tedavisinin çok sayıda uzman hekimin olduğu bir kurul tarafından sürdürüldüğünü ancak tüm müdahalelere rağmen kaybedildiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu kimdir?

İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Genel Dahiliye Bilim Dalı Profesörü olan Cemil Taşçıoğlu, İstanbul Tıp Fakültesi mezunlarına Semiyoloji, Dikey Koridor 2 ve Medical Skills Laboratory 2 gibi dersler vermiştir. Taşçıoğlu’nun ayrıca, çeşitli dergilerde yayınlanan birçok makalesi bulunmaktadır. Cemil Taşçıoğlu’nun “İç Hastalıkları Vaka Derlemeleri”, “Klinisyenin İç Hastalıkları Rehberi-Pratik Yaşam” adlarında kitapları olduğu biliniyor.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Ölümü

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Profosörü Cemil Taşçıoğlu’nun coronavirüsü nedeniyle hayatını kaybettiği haberi geldi.

Geçtiğimiz haftalarda Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun oğlu Onur Taşçıoğlu babasının coronavirüsü testinin pozitif çıktığını açıklamış ve tedavisinin başladığını paylaşmıştı. 02 Nisan 2020 tarihinde ise üzücü haber geldi ve Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun coronavirüsünden hayatını kaybettiği açıklandı.

Vefat haberini Taşçıoğlu’nun oğlu Onur Taşçıoğlu sosyal medya hesabından duyurdu. Onur Taşçıoğlu’nun paylaşımında, “Canım babam Prof. Dr. Cemil Taşçıoglu’ nu kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun” ifadeleri yer aldı.

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı. 67 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için Nakkaştepe Mezarlığı’nda cenaze namazı kılındı. Cenazeye oğlu Onur Taşçıoğlu, ailesi ve yakınları katıldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında maskeli ve sosyal mesafe korunarak cenaze namazı kılındı. Cenaze Üsküdar Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verildi. Defin işlemleri koronavirüse karşı özel kıyafet giyen görevliler tarafından yapıldı.

Öte yandan Cemil Taşçıoğlu kaşkol merakıyla biliniyordu. Her fotoğrafı kaşkolluydu. Prof. Dr. Taşçıoğlu’nun oğlu Onur Taşçıoğlu cenaze namazında taktığı kaşkolu, babasının mezarına bağladı. Oldukça üzgün olduğu görülen Onur Taşçıoğlu açıklama yapmadan ayrıldı.

Başsağlığı Mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından Coronavirüs nedeniyle vefat eden Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu için başsağlığı mesajı paylaştı.

Erdoğan, iletisinde “Ülkemizin değerli bilim insanlarından Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun vefatından derin üzüntü duydum. Kıymetli hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Coronavirüse karşı yürüttüğümüz mücadelenin kahramanları sağlık çalışanlarımıza başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, “Sayın Cemil Taşçıoğlu için Allahtan rahmet diliyorum. Çok iyi bir insandı, görevinin başında hizmet etti.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeni Tip Coronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitiren Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun ailesini arayarak, başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni tip coronavirüs ile mücadele ederken hayatını kaybeden Cemil Taşçıoğlu’nun vefatına ilişkin sosyal medya hesabında taziye mesajı yayınladı. Kalın mesajında; “Corona ile mücadele ederken hayatını kaybeden Cemil Taşçıoğlu’na ve hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Acımız büyük ama azmimiz daha büyük. Her tedbir hayat kurtarır. Her ihmal ölümcüldür. Rehavet ve panik yok. Tedbir var. Birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.