Raisa ve Vanessa Sason Röportajı

Raisa & Vanessa Sason

1986 doğumlu ikiz kardeşler Raisa ve Vanessa, ilk çantalarını tasarladıklarında 15 yaşındaydılar. London College of Fashion’da Tiyatro ve Kostüm Tasarımı eğitimi aldılar. 2011’de markaları Raisa & Vanessa’yı kurdular. Tasarım anlayışlarını maksimalist ve cesur olarak tanımlayan kardeşler, Türk modasına dinamizm ve cesaret kattıklarına inanıyorlar.

Raisa & Vanessa Sason

Moda ile küçük yaştan beri içli dışlısınız. İlk çantanızı 15 yaşındayken tasarladınız. Tasarımcılığa profesyonel anlamda soyunmaya nasıl karar verdiniz? 

Raisa: Lisede çanta tasarımı ile başlayan yolculuğumuz, bikini tasarımı ve yurt dışında bir polo takımına tasarladığımız kıyafetlerle devam etti. Aslında biz çantayı tasarladığımızda çoktan bu işe girmek istediğimize karar vermiştik bile. İşimizi aşkla yaptığımızı görüp bizi her zaman cesaretlendirenlerin başında ise ailemiz var.

Raisa & Vanessa nasıl kuruldu?

Vanessa: Londra’da tiyatro ve kostüm tasarımı eğitimi alırken ilk koleksiyonumuz oluşmaya başlamıştı; ancak kendi markamız Raisa & Vanessa imzalı ilk koleksiyonumuz 2009 tarihli. Raisa & Vanessa tasarım yolculuğuna çıktığından beri haute couture ağırlıklı bir çizgide ilerliyor.

Raisa & Vanessa kadını nelerden hoşlanır, nerelere gider, ne iş yapar, nasıl biridir?  

Raisa: Her şeyden önce cesurdur. Kendini iyi tanıyan ve her ortamda taşıyan bir kadından bahsediyoruz. Biz tasarımlarımızda kadının kendi vahşi doğasında bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta her Raisa & Vanessa kadınını kendi dünyasını keşfetmeye davet ediyoruz.
Vanessa: Yeniliklerden korkmayan, kendine güveni tam, kural tanımayan bir kadındır.

Trendyol için hazırladığınız kapsül koleksiyon ile gündemdesiniz son dönemde. Bu iş birliğinin sizi en çok heyecanlandıran kısmı ne oldu? 

Raisa: Hep hayata geçirmek istediğimiz bir fikirdi. Uygun fiyatlı ve ulaşılabilir bir koleksiyon hazırlamanın yollarını aramızda konuşurduk. Trendyol ilk toplantıyı talep ettiğinde ise bizi en çok heyecanlandıran Türkiye’de herkesin ulaşabileceği bir koleksiyon yaratma düşüncesi oldu.

Trendyol koleksiyonunu hazırlarken nelerden ilham aldınız?

Vanessa: Raisa & Vanessa kadını Trendyol için bir yolculuğa çıktı. Ağacın yeşili, ormanın karanlığı, sisin grisi, yapraklardan sızan ışığın parıltısı ve rüzgârın hareket kattığı göz alıcı parçalar yine bizim çizgimizde şehirli kadına odaklanılarak tasarlandı.

Tiyatro kostümlerini çok sevdiğinizi söylüyorsunuz. Bu tutkunuz tasarımlarınıza nasıl yansıyor?

Raisa: Tiyatro okuduğumuz için tasarımı bir tür oyun gibi görüyoruz. FW16 koleksiyonumuz da yine sahnelemek istediğimiz bir dünyayı kurguluyordu. Trendyol koleksiyonu da bir hikâyenin yansıması oldu.

Sizce bu yazın vazgeçilmez parçaları neler olacak? 

Raisa: Havalı bir kemer, şık bir bot ve şapkalar bu yazın olmazsa olmazları.

Bir yaz gecesi için ideal kıyafet seçimi nasıl olmalı?

Vanessa: Yaz gecesinin nerede olduğuyla çok ilintili bir soru bu. Eğer özel bir geceye davetliyseniz vücudunuza uygun kalıpta bir elbise seçmelisiniz. Bu tunik pantolon da olabilir hoş bir takım da. Önemli olan kendinizi içinde nasıl hissettiğiniz. Bizim için en önemlisi stilin bütün olarak uyum içinde olması. Örneğin, elbise çok detaylı ve göz alıcıysa sade bir makyaj ve saç tercih edin.

Raisa: Konser, parti gibi etkinliklerde artık abartısız şıklık revaçta. Yani jilet gibi kolmanıza gerek yok, sadece kendiniz olun.Bizim tasarımlarımızı giyenler ise davetlerde tulum, pantolon işlemeli bluz takımları tercih etmeye başladı.

Raisa & Vanessa couture ürünleri ile ön planda. Sizce günümüzün hızlı yaşam, hızlı moda anlayışına couture kavramı nasıl adapte oluyor?

Vanessa: Dünyadaki tüm moda haftalarında sokağın podyumu çok fazla etkilemeye başladığını görüyoruz. Bundan 20 yıl önce imkânsız dediğimiz ürünleri couture tasarımcıları defilelerine taşımaya başladı. Bunun sebebi, sokağın moda alanında yükselen otoritesi. Artık herkes kendi moda manifestosunu sosyal medya hesapları aracılığıyla yazabiliyor. Elbette bu da couture anlayışını etkiliyor. Ayrıca teknolojik ürünler, inovatif kumaşlar da hayatımıza girdi. Artık taşınması zor tasarımları da bu kumaşlar sayesinde üretebiliyoruz.
Raisa: Hızlı moda her zaman dinamizm sağlıyor, ancak couture ruhu bambaşka bir duruş, anlayış ve ustalık gerektiriyor. Bir kere dikişinizin, kumaş seçiminizin ve kalıplarınızın hedefi mükemmeliyet. Diğer yandan hızlı trendlerden etkilenip üst kalite bir tasarım hayata geçirmek artık mümkün. Genç tasarımcılar bu noktada çağı tamamen değiştirecektir.

Tasarımlarınızda hep ilgi çekici detaylar ve sıra dışı kumaş kombinasyonları kullanıyorsunuz. Kendi giyeceğiniz bir kıyafet için tek bir detay ve kumaş tipi seçseydiniz bunlar ne olurdu?

Raisa: Konu kendi giyimimiz olunca tasarımlarımızdan farklı bakabiliyoruz. Bu nedenle benim yanıtım çok sade bir denim kumaşı ya da koton kumaş olurdu. Kendimi sade bir stilde çok daha rahat ifade ediyorum.
Vanessa: İpek ve şifonun kadın vücudu üzerindeki hâkimiyetini seviyorum.

Tek yumurta ikizi olmak tasarım sürecinize nasıl yansıyor? Birbirinizin fikirlerini tamamlıyor, aynı yaratıcı önerilerle mi çıkıyorsunuz birbiriniz karşısına?

Vanessa: Bazen birbirimizi tamamlıyoruz. Ancak tasarım anlayışımızı temsil eden yaklaşım daha ziyade farklı bakış açılarını özel oluşturduğumuz ortak bir dilde sunmak diyebilirim.
Raisa: Aslında tasarım tutkumuzun temelinde ikiz olmamız var. Tek yumurta ikizi olduğumuz için ikizlerin başına gelen tipik bir durumla karşı karşıyaydık: Aynı giyindiriliyorduk. Birbirimizden farklılaşma çabası içinde önce kendi kıyafetlerimizi değiştirmeye başladık. Bugün de hâlâ birbirimizin zıtlıklarından ve farklı bakış açılarından etkileniyoruz.

Bugünlerde bir iş gününüz nasıl geçiyor? Vazgeçemediğiniz çalışma rutinleriniz var mı?

Raisa: Müzik ve kahve! Yaz ayları dahil sabah en erken saatte ofise geliyoruz ve geç çıkıyoruz. Koleksiyon hazırlıkları, markamızın özel müşterileri, RTW koleksiyonumuz, Trendyol projesi ajandamızı tamamen dolduruyor.
Vanessa: Çalışmaktan büyük keyif alıyoruz. Bu yoğunluk bizim için ilham verici!

Raisa & Vanessa dışında nerelerden giyiniyorsunuz? Tarzınızı nasıl özetlerdiniz?

Raisa: Çok sade bir stilden yanayız. Açıkçası lüks giyim markalarını günlük kıyafetlerde tercih etmiyoruz. Çanta ve ayakkabı seçimi ise bir zevk!
Vanessa: Kendimizi içinde mutlu ve rahat hissettiğimiz parçaları giyiyoruz. Seviyor muyum? Beni yansıtıyor mu? Öyleyse giy ve çık! Bu kadar basit aslında.

Yine bir marka ile iş birliği yapıp kıyafet dışında bir ürün tasarlayacak olsanız bunun ne olmasını isterdiniz?

Raisa: İçinde tasarım olan her şeyi seviyoruz. Enerjimizin tamamını yeni şeyler tasarlama hevesinden alıyoruz. Bu sebeple eğer giyim olmazsa, bizi mobilyadan tutun endüstriyel bir ürün tasarımına kadar pek çok alanda görebilirsiniz.
Vanessa: Eğer görürseniz şaşırmayın demek istiyor Raisa.