Sabancı Holding

Sabancı Holding, 1967 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından Adana’da kurulan Türk şirketler topluluğudur. Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından birisidir. Ailenin bir kısmı, Hacı Ömer Sabancı’nın kurduğu Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Sabancı Holding’in yönetimindedir.

Şirketin başında Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve CEO Cenk Alper bulunmaktadır.

Sabancı Markaları

• Akbank
• AkçanSA
• Aksigorta
• Ak Yatırım
• AvivaSA
• BriSA
• CarrefourSA
• ÇimSA
• EnerjiSA
• KordSA
• TeknoSA
• TemSA

İstanbul Boğazında Sabancı Yalıları

Boğaz’da en çok yalı sahibi olan aile Sabancı ailesidir. Hacı Sabancı’nın paylaşımıyla ise gündeme gelen Sabancı yalısı hakkında detaylar ortaya çıktı.

Türkiye’de Corona Virüs salgınıyla mücadele kapsamında “evde kal” çağrıları sürerken, Hacı Sabancı’nın yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gündeme oturdu. Hacı Sabancı, açık havada fotoğrafını paylaşınca, fotoğrafın dışarıda çekilmesine tepki gösteren bir takipçisi, “İnanamıyorum size. Devlet dışarı çıkmayın diyor, siz dışarıdasınız spor bahanesiyle. Pes yani” dedi. Sabancı ise bu yoruma, “Sakin ol şampiyon, evdeyim” şeklinde yanıt verdi.

İŞTE O YALI

Ahmet Afif Paşa Yalısı

Ahmet Afif Paşa Yalısı, Sarıyer’de bulunmaktadır. 20. yüzyıl başında inşa edilmişti ve ilk sahibi Mustafa Reşit Paşa’nın kızı Ferendiz Hanım idi. Ahmet Eyüp Paşa’nın damadı olan Ahmet Afif Paşa, Ferendiz Hanım’dan satın aldığı yalıyı yıktırıp mimar Alexandre Vallaury’e yaptırmıştır. Afif Paşa’nın oğlu Ali Fuat Bey, Sultan II. Abdülhamid’ın kızı Refia Sultan ile evlendi ve çift bir süre bu yalıda yaşadı. Osmanlı hanedan mensuplarının sürgüne gönderilmesi üzerine satışa çıkan yalıyı Pera Palas otelinin sahibi Beyrutlu iş adamı Misbah Muhayyeş’e satın aldı. 1926-1932 yılları arasında çeşitli defalar İstanbul’a gelen ve Pera Palas’ta kalan yazar Agatha Christie, Misbah Muhayyeş’e konuk olarak bu konakta da kalmıştır. Misbah Muhayyeş’in ölümünün ardından oğlu Cemil Muhayyeş’e kalan ve bakımsızlıktan harap olan yalıyı 1983’te Kemal Uzan satın aldı. Bu tarihten sonra yalının içi ve dışı yenilendi. Uzanlar’a satılmasından sonra İstanbul’un en pahalı ikinci yalısı olarak bilinen yalıya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından Uzan grubunun İmar Bankası borçlarına karşılık el konuldu; 2004’ten itibaren defalarca satışa çıkan yalı uzun süre alıcı bulamadı. 2009 yılında yeniden satışa çıktığında ihaleyi 58 milyon liralık teklifiyle Suzan Sabancı Dinçer kazandı. Yalının günümüzdeki sahibi Suzan Sabancı Dinçer’dir. Yalının arkasındaki koruda Afif Paşa Mehtabiye Köşkü’nün de içinde bulunduğu arazi ise Fiba Holding’e aittir.

DEMİR SABANCI

Demir Sabancı, 1971 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. 1989 yılında Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra, ABD’de Boston University’de Ekonomi ve İşletme eğitimi almış Cornell University’de master yaptıktan sonra, çalışmak amacıyla Japonya’ya giderek Mitsui ve Toyota şirketlerinde çalışmıştır. Japonya’dan döndükten sonra o sırada henüz yeni kurulmuş olan TeknoSA’nın genel müdürlüğüne atanmıştır. Daha sonra Sabancı Holding yönetim kurulu üyeliğine seçilen Demir Sabancı, 2002 yılında Sabancı Holding perakende grup başkanlığı yapmaya da başlamıştır.

Demir Sabancı, Sakıp Sabancı’nın ölümünden sonra aile üyeleri ile düştüğü anlaşmazlık üzerine 2004 yılında Sabancı Holding’te sahip olduğu tüm görevlerinden ayrılarak Sedes Holding’i kurmuştur. İstanbul ve Türkiye 2006 yılı vergi rekortmeni olmuştur.

Demir Sabancı, suikast sonucu öldürülen Özdemir Sabancı’nın oğludur. Cornell University’den sınıf arkadaşı olan ve aynı zamanda 1991 yılı Türkiye 2. Güzeli olan Aslıhan Koruyan ile 2002 yılında evlenmiştir. Ailesi ile Beylerbeyi’ndeki Hasip Paşa Yalısı’nda oturmaktadır.

DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN

Demet Sabancı, 13 Aralık 1965 tarihinde Adana’da Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı çiftinin kızı olarak dünyaya geldi. Londra’da bulunan Richmond College’da işletme üzerine eğitim aldı. 1988 yılında tahsilini tamamlayarak Türkiye’ye geri döndü. 1988 yılında Teksa A.Ş.’de çalışmaya başladı. 2009 yılında Sabancı Holding’ten ayrılan abisi Ömer Sabancı ile birlikte Uluslararası deniz taşımacılığı yapan şirket Densa Holding’i kurdu.

 

Demet Sabancı, Cengiz Çetindoğan ile evlenmiştir ve 3 çocuğu vardır. Ailesi ile Kandilli’deki Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nda oturmaktadır.

SUZAN SABANCI DİNÇER

Suzan Sabancı, Erol Sabancı ve Belkıs Sabancı çiftinin kızı olarak 1965 yılında dünyaya gelmiştir. Akbank’ın yönetim kurulu başkanı ve Sabancı Holding’in yönetim kurulu üyesidir. Lisans öğrenimini İngiltere‘deki Richmond University’de Finans ve Uluslararası Pazarlama üzerine yapmıştır.

Forbes Türkiye’nin 2017’de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 800 milyon dolarlık servetiyle 38. sırada yer almaktadır.

Suzan Sabancı, Haluk Dinçer ile evli ve iki çocuk annesidir. Ailesi ile Yeniköy-Sarıyer sahilindeki Tahsin Bey Yalısı’nda oturmaktadır.

ÖMER SABANCI

Ömer Sabancı, Sabancı Holding yönetim kurulu başkanvekilliği yapmış merhum Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı’nın oğludur. Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’de Delaware Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamış ve sonra 6 yıl boyunca Almanya’da çalışmıştır.

2009 yılında kardeşi Demet Sabancı Çetindoğan ile Densa Holding’i kurarak Sabancı Holding‘ten ayrılmıştır. Kuzeni Demir Sabancı ile birlikte inşaat, plastik ve hava taşımacılığı işlerine girmiştir. Odesa Geliştirilmiş Polimer Yatırımları A.Ş. ve Döysa VIP Havacılık A.Ş. şirketlerini kurmuştur. 2004-2007 arası TÜSİAD başkanlığında bulunmuştur. 2005-2007 arası Akdeniz İşadamları Derneği’ne başkanlık yapmış ve hâlen Avrupa’daki CIRFS’ün başkanıdır.

1986 yılında evlendiği Arzu Sabancı ile evlenmiştir. Hacı Sabancı, Hakan Sabancı ve Kerim Sabancı olmak üzere 3 erkek çocuk babasıdır. Ailesi ile Üsküdar Beylerbeyi’nde bulunan Mabeyinci Faik Bey Yalısı’nda oturmaktadır.

 

Mabeynci Faik Bey Yalısı

Mabeynci Faik Bey Yalısı, 1890 tarihlerinde Mabeyinci Faik Bey tarafından yaptırılmıştır. Kendisi Sultan II. Abdülhamit döneminde Yıldız Sarayında görev yapmıştır. Uzun zaman kendisi ev sahipliğinde bulunmuştur. Daha sonra el değiştirerek Esra Bereket yaşamaya başlamıştır. Esra Bereket’ten sonra da bu yalı Kalkavan ailesine geçer. Kalkavan ailesinin bankaya olan borçları uzun bir süre gündemi meşgul eder. Bunun üzerine de banka icra kararı alarak yalıyı açık artırmaya çıkartır. Son olarak da Hacı Sabancı tarafından satın alınarak kullanılır. Bu yalının değeri 20 milyon olduğu bilinmektedir.