Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi, Vehbi Koç Vakfı tarafından, 1980 yılında Sarıyer, İstanbul’daki Azeryan yalısında kurulan, Türkiye’nin ilk özel müzesidir. Müze, Vakfın kurucusu Vehbi Koç’un eşi olan koleksiyoner Sadberk Koç’un adını taşır.

Sadberk Hanım’ın hayatı boyunca topladığı geleneksel elişlerinden oluşan ilk koleksiyonla açılan müze, değerli taşlarla bezenmiş süs eşyaları ve 16. ve 18. yüzyıllara ait giysi ve kumaşlar gibi etnografik eserlerle genişlemiştir.

Sadberk Hanım Müzesi

1983 yılında, ünlü koleksiyoner Hüseyin Kocabaş’ın koleksiyonunun da alınmasıyla, küçük bir arkeoloji müzesi haline de gelen müze, 1988 yılında “Europa Nostra” ödülünü almıştır.

Sarıyer Büyükdere’de bulunan Sadberk Hanım Müzesinde çeşitli Arkeoloji ve Türk-İslam eserleri ile oyunlar ve değişik dönemlere ait muhtelif koleksiyonlar sergilenmektedir. Müze, önemli İstanbul müzeleri arasındadır.

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi 14 Ekim 1980 tarihinde Sarıyer Büyükdere’de Azaryan Yalısı olarak adlandırılan binada Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına ve O’nun kişisel koleksiyonlarını sergilemek üzere açılmış Türkiye’nin ilk özel müzesidir. Sadberk Hanım Müzesi ilk açıldığında yaklaşık 3 bin esere sahip iken günümüzde bu rakam 18 bini aşmıştır.

Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi’nde, M.Ö. 6. bin yıllarından Bizans dönemi sonuna kadar Anadolu’da yaşayan uygarlıkların maddi kültür kalıntılarını yansıtan arkeolojik eserler Sevgi Gönül Binası’nda sergileniyor. Müzede, iki farklı konsept bulunuyor. Türk – İslam Eserleri Bölümü’nde Erken İslam, Selçuklu, Eyyubi, Memluk, Timur ve Safevi eserlerinin yanı sıra Pişmiş toprak kaplar, figürinler, ritüel semboller, cam eserler, sikkeler, süs eşyaları, tabletler, heykeller ve mezar stelleri gibi bir çok eser inceleyebilirsiniz. Osmanlı ağırlıklı İslâm eserleri, Osmanlılar için yapılmış Avrupa, Uzak ve Yakın Doğu eserleri ile Osmanlı dönemi dokumaları, kıyafetleri ve işlemeleri ise Azaryan Yalısı’nda sergilenmektedir.

Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi Açılış Saatleri

1 Ocak ve Dini Bayramların Birinci Günleri ve Çarşamba günü hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır.