Sadık Paşa Konağı

Sadık Paşa Konağı, 19. yüzyılda asıl adı Michal Czajkowski olan Polonezköy’ün kurucularından biri olarak tanınan Mehmet Sadık Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Michal Czajkowski Kimdir?

Michal Czajkowski veya Mehmet Sadık Paşa (29 Eylül 1804-18 Ocak 1886), İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy’ün Polonyalı kurucularından biridir.

1841 senesinin yazında Hotel Lambert’in Şark Misyonu Basajansı’nı kurma görevi ile İstanbul’a gelmiştir. Rusya’nın baskıları sonucunda sınır dışı edilme tehlikesi karşısında Osmanlı Devleti’nde kalmaya karar verip Aralık 1850’de İslam’ı kabul etmiştir. Osmanlı tabiyesine geçerken Mehmet Sadık Paşa adını almıştır. Kırım Savaşı sırasında Mehmet Sadık Paşa Osmanlı ordusunda Kazak Birlikleri’ni kurmuştur.

1872’de, Rus hükûmeti ona bir af teklif etmiş ve Rus teklifine sıcak bakarak Osmanlı Devleti’nden ayrılıp Hristiyanlığı kabul etmiştir. Ukrayna’ya dönerek Kiev’de yaşamayı seçmiştir. 1886 yılında hayatını kaybetmiştir.

170 yıllık Sadık Paşa Konağı Satışa Çıktı

İstanbul Beyoğlu Cihangir bölgesinin en değerli gayrimenkulü tarih ve mimari tasarım ruhu barındıran muhteşem Boğaz manzarası bulunan, bir dönem Japon konsolosluğuna ev sahipliği yapan “Sadık Paşa Konağı” satışa çıkarıldı. Konak için istenen rakam 40 milyon lira.

Sadık Paşa Konağı’nın satış sürecini, yetkili danışmanlar Selda Binbaşıoğlu, Deniz Ünlü ve Yeliz Yılmaz yürütüyor. İlgilenenler, info@cihangirsadikpasakonagi.com adresine mail göndererek detaylı bilgi alabilirler.

Sadık Paşa Konağı

İstanbul Cihangir’de Mehmet Sadık Paşa tarafından 1850 yılında yapılan 24 odalı bu konak 460 m2 arsa üzerinde 1320 m2 kapalı alana sahip 6 normal kat ve çatı katından oluşuyor.

Konağa başta isim verilmemiş ama Mehmet Sadık Paşa tarafından yapıldığı için halk arasında Sadık Paşa Konağı denilmektedir. Cihangir semti, ismini Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın oğlu Cihangir’den almıştır. Bu bölge camileri, medreseleri, köşkleri ile Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu, Osmanlı’nın hemen her döneminde cazip bir yerleşim bölgesi olarak olarak bilinmektedir.

Polonya asıllı Sadık Paşa ülkesine dönerken; Sadık Paşa Konağı 1872 yılında ünlü silah tüccarı August Hüber’e satılmıştır. Birinci Dünya Savaşı bitiminde ise Betül Mardin’in dedesi Adliye Nazırı Necmettin Kocataş tarafından satın alınmıştır. Bir yıl kadar Japon Konsolosluğu (1926), Kocataş ailesinin kışlık evleri (1927-1950), Amerikan Kültür ve Sanat Dershanesi (1952) olduktan sonra, 2000’li yıllarda çeşitli sergilere, defilelere ve pek çok filme ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Sadık Paşa Konağı, taşıdığı tarihi değer nedeniyle başta yerli ve yabancı film yapım şirketleri olmak üzere pek çok firma tarafından talep görüyor.

Yönetmenliğini Nadim Güç’ün yaptığı, senaryosunu Seda Altaylı Turgutlu ve Yeşim Aslan’ın yazdığı, Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Aynı” adlı romanından uyarlanan “Camdaki Kız” dram türündeki Türk televizyon dizisi ise burada çekilmektedir.