Sen De Mi Brütüs?

Rivayete göre Servilius adında güzelliği Roma ve hatta tüm dünyada nam salmış olan bir kadın varmış ve güzelliği şehrin en zengin adamı olan Pompel’i büyülemiş ve ikili evlenmiş. Bir de Brütüs adında tatlı mı tatlı bir oğulları olmuş. Ancak mutlulukları uzun sürmemiş ve Pompel ölmüş. Oğlu ile yapayalnız kalan genç kadın kendini oğluna adamış ve adeta onun için yaşar olmuş. O sıralarda da Sezar adında birinin namı Roma’yı kasıp kavurmaktaymış. Kimse nasıl olduğunu bilmezken genç kadın ve Sezar’ın yolları çakışmış ve bu güzel kadın Sezar’ında rüyalarını süsler olmuş.
Öyle olmuş böyle olmuş Brütüs, Sezar’ın üvey oğlu olmuş. Sezar, oğluna çok güvenmekteymiş ve hatta kendinden sonra yerini alacak olan ismin Brütüs olduğunu herkes bilmekteymiş lakin bir gün…
Bir gün senato toplantısında Sezar’ın düşmanları suikast hazırlığı yapmış ve içlerinde Brütüs’de yer almaktaymış. Lakin… Lakin Sezar akıllı adam çözmüş olayı. Aklında hesap kitap yapmış kurtulmak için. Planına göre çaktırmadan boşluktan yararlanarak kaçacakmış.. Ama işte-mış.. Adamlar uyanık çıkmış anlamışlar Sezar’ın kaçacağını ve saplamışlar hepsi birden hançerlerini. Sezar yine de can havli ile doğrulup kaçmaya yeltenecekmiş ki son darbe de Brütüs’ten olmuş. Sezar’ın ise bu ihanete karşılığı birçok eserin vazgeçilmezi niteliğindeki deyişi olmuş: “Sen de mi Brütüs?”