Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I.Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihi yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır.

Blue Mosque (Mavi Camii)

Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılar “Blue Mosque (Mavi Camii)” olarak adlandırılır.

Sultanahmet Camii Özellikleri

Sultanahmet Camii’nin en büyük özelliği, altı adet minareye sahip olmasıdır.

Caminin ölçüm özellikleri, 23.5 metre çapındaki büyük kubbesini yerden yüksekliği 43 metredir. Bu devasa kubbeyi her biri 5 metre çapında olan dört adet fil ayağı taşımaktadır. Ana kubbeyi aynı zamanda dört tane yarım kubbe desteklemektedir. Renkli camlarla süslü 260 pencere, camiye benzersiz bir iç aydınlığı sağlar.

Sultanahmet Camisi’nin sahip olduğu bir diğer özellik ise, Hünkar Kasrı’dır. Külliyenin dış avlusunda camiye bitişik olarak inşa edilen Hünkar kasrında ibadet öncesinde ve sonrasında inzivaya çekilirdi. Ramazan’ın son on gününde Topkapı Sarayı’ndan ayrılarak burada itikafa girdiği bilinmektedir.

Külliyeye ait türbede Sultan I.Ahmet, hanımı Kösem Sultan, şehzadeleri Sultan II.Osman ve Sultan IV.Murat ile bazı torunları defnedildi. Türbenin civarında ise bugün Başbakanlık arşiv deposu olarak kullanılan medrese vardır. Külliyenin darüşşifa ve imaret bölümleri bugün Sultanahmet Teknik Lisesi olarak hizmet vermektedir.