Wuhan Savaşı

Wuhan Savaşı, Japon-Çin Savaşı dahilinde yaşanan en geniş kapsamlı ve önemi en büyük savaşlardan birisidir.

Wuhan’ın hem üretim hem de sinai ürün transferi odaklı jeopolitik önemi, Japonların Wuhan’ı hedef almasındaki en önemli etkenlerden birisiydi.

Savaş ve sonrasındaki artçı muharabeler eşliğinde dört buçuk aylık bir süreçte anhui, henan, jiangxi, zhejiang ve hubei gibi yangtze kıyısı eyaletlerinin geniş bölgelerinde gerçekleşti. Bu savaş, ikinci çin-japon savaşı’nın ilk aşamalarındaki en uzun, en büyük ve bazı kaynaklara göre en önemli savaştı. Beşinci ve dokuzuncu savaş bölgesi’nden bir milyondan fazla ulusal devrimci ordu birliği, shunroku hata önderliğindeki imparatorluk japon ordusu’na karşı orta çin bölge ordusundan wuhan’ı savunan chiang kai-shek’in doğrudan komutasına konuldu. Çin kuvvetleri, sovyet hava kuvvetleri’nden bir grup gönüllü pilot olan sovyet gönüllü grubu tarafından da desteklendi.

Japonya, uzun süren hazırlıkların ardından 11 Haziran 1938’de Wuhan işgaline karşı kara harekatını başlattı. Japonya Wuhan’da ciddi bir direnişle karşılaşmış ve büyük kayıplarlar vermiştir. Ancak güçlü ordusu sayesinde 27 Ekim 1938’de Wuhan’ı ele geçirmiştir.

Japonlar  Wuhan’ı ele geçirseler de verdikleri 140.000 civarında savaşın en büyük kayıplarını burada yaşamışlardı. Bu kayıplar Japonları Çin’in merkezine ilerleme fikrinden vazgeçirdi ve Japonlar 1944 yılına kadar Çin ordusuna karşı bir saldırı harekatı düzenlemedi.