Wuhan

Wuhan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hubei eyaletine bağlı bir eyalet altı şehirdir. Hubei’nin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 8,821,658 ve toplam nüfusu ise 2015 yılı itibarı ile 10.6 milyon olup Orta Çin’in en büyük şehridir. Çin’in en büyük metropollerinden biri olup “Ulusal Merkezi Şehir” olarak kılınmıştır. Merkez Çin’in en büyük şehri olmanın yanı sıra bu bölgenin siyasi, ekonomik, finansal, ticari, lojistik, bilim, teknoloji, kültürel, eğitim, ulaşım ve iletişim merkezidir. 2020 yılı itibarıyla nüfus açısından Dünya’nın en büyük 42. metropolü olduğu tahmin edilmektedir.

Wuhan ismi, 1927 yılında şehrin tarihi olarak Wuchang, Hankou ile Hanyang kasabalarının birleşmesinden kaynaklanır. Bu üç kasaba toplu olarak “Wuhan’ın Üç Kasabası” lakabıyla bilinir. Jianghan Ovası’nın doğusunda, Yangtze Nehri ile Yangtze’nin en büyük kolu olan Han Nehri’nin kesiştiği noktada bulunur ve “Dokuz İlin Geçidi” olarak da bilinir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1949 yılındaki kuruluşundan sonra, ülkenin önemli bir sanayi, eğitim ve ulaşım merkezine dönüştü.

Wuhan, Çin’in önemli bir bilim Ar-Ge merkezidir ve birçok yeni gelişen endüstriye ev sahipliği yapar. 2011 yılı itibarıyla bir milyondan fazla üniversite öğrencisi barındırıp Dünya’daki tüm şehirlerin arasındaki en büyük öğrenci nüfusunu barındırır. 2015 yılı itibarıyla 82 tane yükseköğretim kuruluşu var; Yani Wuhan, Çin’de Pekin’den sonra en fazla yükseköğretim kuruluşunu barındıran ikinci şehirdir. Wuhan’ın ekonomisi son yıllarda önemli ölçüde büyümüş ve tüm Çin şehirleri arasındaki en hızlı büyüme oranlarından birine sahiptir. Wuhan günümüzde önemli bir inovasyon merkezidir ve inovasyon kapasitesi açısından tüm Çin çapındaki şehirler arasında Shenzhen’den sonra ikinci sırada yer alır. Ayrıca son yıllarda şehrin dışından gelen çok sayıda göçmen çekmiş, ve genç nüfustaki net artış oranı, Shenzhen’inkinden sonra Çin’in en büyük ikincisidir.

Wuhan, Ekim 2017’de, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı programı dahilinde “Tasarım Şehri” olarak seçildi. Çin’de Shenzhen, Şanghay ve Pekin şehirlerinden sonra bu unvanı kazanmış dördüncü şehirdir. Aralık 2017’de ise, Zhongguo Xinwen Zhoukan dergisinin verdiği “2017 Yılı İnovasyon Şehri” ödülüne layık görüldü. 2019 yılında, Dünya Askerî Oyunları’na ve FIBA Basketbol Dünya Kupası’nın bazı maçlarına ev sahipliği yaptı.

2019 yılının sonunda SARS-CoV-2 virüsü Wuhan’da ortaya çıktı ve salgın hâline geldi. Virüsün daha fazla yayılmasına engel olmak maksadıyla Çin Hükûmeti, 23 Ocak 2020 tarihinde şehri tecrit ettirdi. 8 Nisan 2020 tarihinde bu tecrit sona erdi ve dış trafiğe tekrar izin verildi.